Zaproszenie na spacer po zabytkowym zespole szpitalno-parkowym w Krakowie Kobierzynie

Serdecznie zapraszamy na spacer z przewodnikiem po zabytkowym zespole szpitalno – parkowym w Krakowie Kobierzynie, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę tj. 28.09.2014 r. od godziny 14.00

IMG_0050

Spacer po zespole odbywa się w ramach XIV edycji Podgórskich Dni Otwartych Drzwi i cyklu – Cztery Pory roku w Kobierzynie oraz Europejskich Dni Dziedzictwa.

Spacer organizowany jest przez Stowarzyszenie Podgórze.pl

Zespół szpitalno – parkowy w Kobierzynie powstały w latach 1907-1917, jest unikalnym, jednym z 3-ch w Europie, kompleksem zbudowanym w oparciu o ideę samowystarczalnego miasta – ogrodu E.Howarda. Zaliczany jest do obiektów o dużym znaczeniu regionalnym, artystycznym i historycznym, wpisany został  17.09.1991 r. do do Rejestru Zabytków Miasta Krakowa. Kompleks nawiązywał do najlepszych wzorów austriackich, niemieckich i angielskich swojej epoki. Założenie zespołu zaprojektowane zostało w 1909 r. przez grupę architektów lwowskich m.in: W. Klimczoka, A. Budkowskiego, T. Zielińskiego, W. Rzymkowskiego, S. Bojarskiego, T. Stryjeńskiego, zakładało budowę 55 obiektów, w tym 18 dla chorych, 10 mieszkalnych, teatr, kaplicę, budynki zaplecza gospodarczego.  Zabytkowy zespół położony jest na 52 hektarach. Całość planu zdominowana jest 3 głównymi osiami układ promienisto – obwodnicowo – koncentryczny, stylizowany finezyjnie na kształt wielkiego motyla (ulubionego motywu secesji).

Park zespołu szpitalno – parkowego jest ogólnodostępny. Warto odwiedzić go w różnych porach roku, by za każdym razem odkryć jego piękne – inne oblicze.

Do pobrania:

Program XIV Podgórskich Otwartych Drzwi – TUTAJ