O Nas

W roku 1907 r. Sejm uchwalił projekt budowy Zakładu dla Nerwowo i Umysłowo Chorych w Kobierzynie pod Krakowem. Obiekt wybudowany w oparciu o koncepcję samowystarczalnego miasta-ogrodu zaliczany był wówczas do najpiękniejszych, najnowocześniejszych i najbardziej funkcjonalnych placówek tego typu w Europie. Na obszarze 52 ha, w ogromnym parku wybudowano kompleks składający się z 15 pawilonów przeznaczonych dla 800 chorych oraz z ponad 40 budynków administracyjnych, gospodarczych, mieszkalnych. Szpital posiadał m.in. własną piekarnię, pralnię, elektrociepłownię, warsztaty techniczne i różnego rodzaju warsztaty terapii zajęciowej; ponadto gospodarstwo rolne i ogrodnicze, budynek teatralny, boisko, kaplicę i cmentarz.W 1999 zespół szpitalno-parkowy został wpisany na listę zabytków. Część budynków szpitalnych została w ostatnich latach wyremontowana i zmodernizowana, dostosowano je do obowiązujących przepisów i norm. Niewątpliwie jednak znaczna część obiektów ze względu na zły stan techniczny wymaga remontów i nakładów. Widoczne są też wieloletnie zaniedbania powodujące niszczenie poszczególnych obszarów i brak ich zagospodarowania (np. folwark, ogrody, szklarnie). Ponadto w świadomości społecznej teren ten postrzegany jest jako obszar zamknięty, wykluczony, kojarzony wyłącznie w kontekście leczenia chorób psychicznych z zupełnym pominięciem walorów zabytkowych i krajobrazowych.

Spółka Małopolskie Parki Przemysłowe sp. z o.o. z/s w Krakowie jako Fundator, którego misją jest rewitalizacja tego wyjątkowego obszaru, pragnie wspomóc prowadzone statutowe działania, wzmacniając rolę społeczną tych procesów poprzez aktywizację obywatelską i lokalną i dla realizacji tych celów powołał w dniu 28 października 2013r. Fundację Revita Kraków-Kobierzyn.